Mít vlastní zahrádku je splněný sen. Konečně můžete zrealizovat své plány a vyzdobit ji vším, co se vám líbí. Můžete přijít i s vlastními nápady na zahradu a přidat dekorace, které nikdo nemá. Pár tipů, jak vylepšit zahradu, prozradíme v tomto článku.
1. Zastřižené keře a upravené záhony
Začneme tím nejjednodušším, čemu se ale vyplatí věnovat pozornost. Odkliďte nepořádek, zastřihněte keře a upravte záhony. Dejte jim podobu, kterou budete pravidelně udržovat. Profesionálové vám z křovin rádi vykouzlí ornamenty. Ale přiznejme si – někdo upřednostňuje nespoutanost a geometricky zastřižené rostliny na něj nepůsobí dobře. Volte to, v čem se cítíte lépe.
2. Zahradní nábytek
Zahradní nábytek je nutnost! Kde jinde se budete moci usadit a obdivovat všechnu tu krásu kolem sebe, kterou se vám podařilo vybudovat? Zahradní nábytek je určitě jedna z možností, jak vylepšit zahradu. Udělá radost i jako hodnotný dárek k významnému životnímu jubileu – třeba pro dědečka. V takovém případě ale sáhněte po něčem vznešenějším, než je plast nebo kov. Oblíbené je dřevo nebo ratan.
3. Chytré květináče
Vymyslet chytré nápady na zahradu, které vám usnadní opakující se činnosti, to dá trochu práce. Může se ale najít někdo, kdo to udělá za vás. Třeba firma, která vymyslela chytré květináče. Tato revoluční metoda pěstování se zakládá na kapslích s rostlinou, které vložíte do květináče, a ten poté zapojíte do zásuvky. Květináč pak sám zajišťuje zavlažování a vyživování rostlin. Navíc má i LED světlo.
4. Japonská zahrada
Pro japonskou zahradu jsou typické prvky jako voda, kámen či zeleň. Voda je obvykle zakomponována v podobě jezírka nebo fontány. Kameny se využívají ve své přírodní podobě a můžete s nimi například obestavět zahradní cestičky, případně je z kamene rovnou udělat. V rámci zeleně a výsadby pak můžete rovnou vybírat z japonských květin.
5. Starý nábytek a vysloužilé zahradní náčiní
I rozbité květináče mohou představovat způsob, jak vyrobit dekorace do zahrady. Zbyla vám z nich aspoň polovina? Přilepte ji na zeď domu, garáže nebo na kůlnu a zasaďte do ní své oblíbené květiny. Chystá se babička vyhodit staré kolečko? Jaká škoda! Pomalujte ho a i v něm začněte pěstovat barevné květiny. Staré židle opravte, dopřejte jim nový lak a připevněte do nich velké květináče.
6. Altánek
Z altánku se stala originální zahradní dekorace s praktickým přesahem. Pokud jste šikovní, postavíte si ho sami. Ale dá to práci. Řada osob si proto kupuje již hotové altánky, jejichž stavbu obstará někdo jiný. A nabídka je opravdu pestrá. Můžete si zakoupit různé tvary i materiály. Vybírat můžete jak z řady dřevěných altánů, tak i z party stanů.
7. Prolézačky pro děti
Na zahradu patří také hračky! Obzvlášť, pokud máte děti ve věku, ve kterém neustále někde pobíhají a někam lezou. Když jim na zahradu pořídíte jednoduchou prolézačku, pískoviště nebo třeba malý domek, uvidíte, že se během žádné rodinné oslavy neunudí. Strach, že to na estetičnosti vaší zahradě nepřidá, je zcela zbytečný. Například zrovna zahradní domky se dnes vyrábějí velice krásné.
8. Světýlka
Světýlka jsou taková drobnost, jak vylepšit zahradu. A nejen zahradu, ale celé prostory kolem vašeho domu nebo chatky. Půvabná závěsná světýlka dodají každému večeru kouzelnou atmosféru (dokud nepřiletí komáři, ale i to se dá vyřešit). Přímo pohádkově působí také lucerny. Olemovat cestu k domu přízemními světly je rovněž vkusné a praktické řešení.
9. Živý plot
Plot kolem zahrádky vám přidá soukromí, které je mnohdy důvodem, proč si vlastní zahrady pořizujeme. Dostatečně hustý a dostatečně vysoký živý plot poskytne stejné soukromí jako betonová stavba, která nemusí vždy zcela lahodit oku. Pro výsadbu živého plotu se nejčastěji využívá ptačí zob, hloh, pámelník či zerav.
10. Krmítka pro ptáčky
Další z našich tipů míří za všemi kutily. Dřevěná krmítka jsou krásnou dekorací, která zároveň prokáže velkou laskavost. A to zejména v zimním období, kdy pro ptáčky není snadné ulovit si potravu. Krmítka mají různou podobu. Nejčastěji se vám asi vybaví ta, která se připevní nebo zavěsí na strom. Existují ovšem i krmítka na stojanu. Můžete navíc improvizovat a vyrobit krmítko třeba z květináče.
11. Kamenná cesta k domu
Dalším způsobem, jak vylepšit zahradu, jsou kamenné cestičky. Ty už jsme si zmiňovali v souvislosti s japonskou zahradou. Úzkou cestičkou můžete vyzdobit například tu část zahrady, po které se nejčastěji pohybujete. Jako chlouba ale bude působit i kamenná cesta, která vede od vstupní branky k domu. Pár tipů, jak takovou cestu vybudovat, si můžete přečíst zde.
12. Bylinková zahrádka
Na své zahrádce bezpochyby pěstujete nějakou zeleninu, ovoce a možná i bylinky. Ale přemýšleli jste už někdy nad tím, že byste každou z těchto částí oddělili od té další? Vzniknou vám tak části zahrady, ve které se budete „specializovat“ na určité druhy rostlin. Ať už to uděláte, nebo ne, prostor, který věnujete jen léčivým bylinkám, přijde jistě vhod.
13. Vlastní kompost
Každý správný zahrádkář ví, jak důležitou roli hraje v pěstování rostlin kompost. Kompost pomáhá s udržováním rovnováhy v půdě a celkově zlepšuje její kvalitu. Tvorba vlastního kompostu, který bude bohatý na živiny, je způsob, jak svoji úrodu jedině zvýšíte. Kompostovat můžete zbytky jídla (kromě masa a kostí), lógr z kávy, trávu, peří, či dokonce i vlasy.
14. Přidejte barvy
Ať už bude vaše zahrádka jakákoliv a ať už se vám do ní podaří zakomponovat chytré nápady na zahradu, či nikoliv, dbejte na to, aby byla veselá. Kromě použitých materiálů je důležitá také barevnost. Tu si můžete dopřát prostřednictvím pestrobarevných květů. Dominovat bude zelená, ale úspěch ve vlivu na vaši psychickou pohodu sklidí také žlutá, růžová, červená, modrá, bílá či fialová.
15. Místo pro setkávání
Jaký je hlavní účel vaší zahrady? Pěstování vlastních surovin? Možnost realizace? Místo pro relaxaci a odpočinek? Může to být cokoliv. V každém případě bývá ale zahrada místem, které sdílíme se svými nejbližšími. Kromě zahradního nábytku, který jsme zmiňovali v úvodu článku, proto zahradu vybavte například také terasou, pergolou či grilem. Vodní radovánky umožní bazén nebo vířivka.
Diskuse u článku