DobráVíla.cz - tipy a inspirace na nejlepší dárky DobráVíla.cz - tipy a inspirace na nejlepší dárky
Menu
Dobrá Víla » Blog

Jak začít meditovat?

22. 10. 2024 aktualizováno

Správně provedená meditace má nepopiratelný vliv na lidskou mysl. Dosáhnout správné techniky vyžaduje praxi, pravidelnost, ale i respekt sám k sobě a trpělivost. Jak začít meditovat, na co myslet při meditaci a kdy je nejlepší meditovat? Tyto i další otázky si zodpovíme v článku.

Jak začít meditovat - obrázek úvod

1. Co je meditace?

Dříve, než si řekneme, jak začít meditovat a odhalíme si pár tipů pro začátečníky, měli bychom si zodpovědět otázku, co je meditace. Meditace je technika, při které dochází k úplnému zklidnění mysli, což má v dlouhodobém horizontu přinést duševní rovnováhu a zbavení se stresu. Meditace upevňuje naši mysl v přítomném okamžiku a pozitivně nás ovlivňuje v každodenním životě.

2. Na co pomáhá meditace?

Pozitivní vliv na lidský život meditaci nelze upřít. Pokud se jí věnujete pravidelně, můžete se těšit na celou řadu dlouhodobých účinků.

  • snížení stresu a úzkosti
  • lepší zvládání stresových situací
  • duševní vyrovnanost
  • zkvalitnění spánku
  • zlepšení soustředěnosti a paměti
  • emoční stabilita
  • sebeuvědomění a sebepoznání
  • pozitivnější pohled na život
  • snížení krevního tlaku
  • vědomý osobní rozvoj

Častým důvodem, proč se lidé vůbec zajímají o to, jak začít meditovat, jsou právě první tři body. Zbytek bývá příjemným bonusem, který s sebou meditační praxe nese. Meditační stav nemusí být jen otázkou okamžiku, při kterém zrovna meditujete. Během pravidelného cvičení zjistíte, že jste schopni meditační techniky začlenit i do běžných situací a každodenních aktivit – ať už pozitivních, tak negativních.

Jak začít meditovat - obrázek text1

3. Jak sedět při meditaci?

Výběr vhodné a pohodlné pozice je pro meditaci klíčový. Jednotlivé meditační praxe se od sebe mohou v závislosti na kultuře či náboženství mírně lišit, proto vyzkoušejte, co vám bude nejvíce vyhovovat.

Základní je jednoduchý sed zkřižmo (tzv. pozice lotosu, která se podobá tureckému sedu). Páteř je v tomto sedu rovná a kyčle povolené. Stehna si můžete podložit polštářem, přičemž na polštáři se také doporučuje sedět. Váha těla je na sedacích kostech, nikoliv na kostrči. Ruce si můžete položit do klína nebo na kolena, vždy však dlaněmi vzhůru.

Další možností je buddhistická pozice – sed, při kterém máte nohy pod sebou a sedíte na patách (ne doslova!). I v této pozici se doporučuje použití polštáře, případně podpůrného bloku. Je to právě proto, abyste neseděli přímo na patách. Polštář zvedne pánev a srovná páteř. Kolena jsou rovněž vedle polštáře. Nárty leží na zemi. Pokud máte pružná kolena, vydržíte v této pozici po celou dobu meditace.

4. Na co myslet při meditaci?

Cílem meditace je zklidnit mysl. Toho nedosáhnete, pokud se v ní budete probírat událostmi vašeho dne, svými starostmi nebo jakýmikoliv zážitky. Je jasné, že přijdou – během meditace byste je ovšem neměli nijak posuzovat, hodnotit nebo se jimi zabývat. Odprostěte se od nich a jen je nechte plynout. Abyste se snížili okolní vlivy, můžete si zavřít oči.

Aby mysl neutíkala, kam nemá, používají se tzv. mantry nebo sankalpy. Jedná se o jakási přesvědčení, kterými se snažíte pozitivně ovlivnit své přemýšlení (např. jsem zdravá/-ý, je o mě postaráno, jsem úspěšná/-ý, …). Sankalpu je vhodné zopakovat alespoň třikrát, důležité ovšem je, abyste jí opravdu uvěřili. Používejte pro ni pouze pozitivní výrazy bez negativních hesel (ne, nikdy).

Dále je možné využívat cílené vizualizace. Při té si představíte scénu, která je pro vás uklidňující. Může se jednat například o pláž – představíte si moře, písek, palmy, i to, jak na vás působí. Představte si písek pod vašimi chodidly i mezi prsty, šumění moře i jemný vánek.

Vaše mysl nebude mít prostor utíkat, pokud se zaměříte na dech.

Jak začít meditovat - obrázek text2

5. Role dechu při meditaci

Zaměření pozornosti na dech vás posune blíže k tomu, abyste čerpali z benefitů meditace. Stačí přitom docela málo. Vnímejte čistý vzduch procházející vašimi nozdrami, který dále pokračuje do plic a zaplňuje je. Představte si, že naplňuje každou část vašeho těla. Když udělá svoji práci, vnímejte, jak vás při výdechu zase opouští.

Dechová cvičení je nevhodné provádět po jídle, plný žaludek totiž tlačí na bránici. Naučte se postupně zpomalovat dech i výdech.

6. Kdy je nejlepší meditovat?

Do své meditace byste měli vnést pravidelnost. Pokud je to možné, věnujte se jí vždy ve stejnou dobu a spojte si ji s určitým rituálem (meditujte například po činnosti, kterou děláte každodenně ve stejnou hodinu). Nejvhodnější je pravděpodobně meditovat v ranních hodinách krátce po probuzení. Mysl tehdy ještě nemá uložené události dalšího dne a je nejklidnější.

Meditovat ale můžete i těsně před tím, než půjdete spát. Ať už si zvolíte jakýkoliv čas, mělo by pro vás být snadné udržovat jeho pravidelnost.

Jak začít meditovat - obrázek text3

7. Pomůcky na meditaci

Jak začít meditovat s využitím správných pomůcek a které to jsou? Pravdou je, že pro meditaci jako takovou žádnou speciální pomůcku nepotřebujete. Můžete si s nimi ale tuto činnost značně usnadnit, zlepšit či zintenzivnit.

Nejčastěji se používají tyto pomůcky:

  • meditační maly s korálky
  • vonné tyčinky, svíčky a další vůně
  • meditační polštář či bolster
  • tibetské mísy
  • nejrůznější dekorace
Náš tip
Pomůcky na jógu a meditaci mohou plnit funkci praktického dárku pro ženu.

8. Co dělat, když si nevíte rady?

Pokud vám naše rady, jak začít meditovat, nepomohly, nezoufejte. Jste-li úplný začátečník, možná vám pomůže absolvovat kurz, ve kterém se to nejdůležitější dozvíte. Různé zážitkové portály pak nabízejí wellness pobyty pro muže i ženy. Součástí pobytů bývá i meditační cvičení.

Jak začít meditovat - obrázek závěr

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (50 hlasů)

Autor článku

Adéla
Adéla

Miluji život a vychutnávám si ho plnými doušky. Momentálně mě definují tři věci: cestování, poznávání a posouvání vlastních hranic. Obdarovávání mých nejbližších mám spojené s úsměvem na jejich tváři. S úsměvem, který mě pokaždé zahřeje u srdce.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář