Chystáte se na křest dítěte jako rodič, kmotr nebo pozvaný rodinný příslušník? Zajímá vás, jak probíhá křest dítěte, co všechno je k ní potřebné, jakým dárkem přispět a jak případně oslavit křtiny? Vzhledem k tomu, že se jedná o sváteční obřad spojený s vírou, doprovází ho určitá pravidla. Pojďme si zodpovědět nejčastější dotazy, které doprovázejí křtiny.
1. Co je potřeba ke křtu dítěte?
Křtiny dítěte obvykle probíhají na farnosti, ke které patříte dle svého bydliště. Můžete se ovšem obrátit i na jinou farnost, kde byste své dítě rádi nechali pokřtít. O tom, kdy a jak probíhá křest dítěte, dále rozhoduje kněz. Obecně ale platí, že ke křtu potřebujete rodný list dítěte a oddací list rodičů. Předchozí sňatek sice podmínkou není, farnost na něj ovšem nahlíží jako na potvrzení náboženského vyznání rodičů.
V případě, že nemáte oddací list, přineste své rodné listy. Potřebovat dále budete potvrzení o křtu rodičů. V tomto případě stačí, aby byl pokřtěný alespoň jeden z nich. Alespoň jeden z nich by pak měl být věřící. Se křtem ovšem pochopitelně musí souhlasit oba. Pokud není pokřtěný ani jeden z vás, budete vyzváni k doplnění těchto svátostí. Křest se dále požaduje také od kmotrů.
Co je potřeba ke křtu dítěte kromě výše zmíněných dokumentů? Nutností je také křestní svíčka a křestní rouška. Obě tyto náležitosti zakoupíte v obchodech s liturgických potřebami. Roušku si ovšem můžete i sami vyrobit.
2. V jakém věku se křtí dítě?
Nejčastější jsou křtiny dítěte – miminka. Doporučuje se, aby bylo dítě pokřtěno v prvních 2 – 12 měsících svého života. Minimální věková hranice vyčkává na dobrý zdravotní stav dítěte a maminky, křtít úplného novorozence navíc není běžné. Horní hranice je spojena s tím, že se dítě začíná více pohybovat a je celkově živější – nevědomky by tedy mohlo průběh křtu „narušit“.
Každé děťátko je jiné a i roční miminko může překvapit tím, jak bude klidné, a naopak. Není výjimkou, že se křtí i starší děti, například ve věku základní školy. I dospělý člověk, který dosud nebyl pokřtěný, se může rozhodnout, že křest podstoupí. V tomto ohledu web Katolík.cz uvádí následující: „Dospělý je pokřtěn, až když sám víru vyzná a o křest po zralé úvaze požádá.“
3. Jak probíhá křest?
Předtím, než si povíme, jak probíhá křest dítěte, měli bychom si také zmínit, že je důležitá i samotná příprava. Než totiž dojde na samotné křtiny, obvykle jim předchází setkání s knězem. Obvykle ovšem záleží na požadavcích konkrétní farnosti.
Takže kdy a jak probíhá křest dítěte? Křtiny se nejčastěji konají v neděli během mše svaté. I tato skutečnost je ovšem na domluvě mezi vámi a farností. V úvodu samotného obřadu jsou nejdříve uvítáni rodiče s dítětem – pronesou se nezbytné informace, např. jméno dítěte, vyslovení žádosti o křest a potvrzení, že budou rodiče své dítě vychovávat ve víře.
Samotným křtem je pak vnímán moment, během něhož kněz dítěti pokropí hlavičku svěcenou vodou. Alternativou je křest ponořením, při kterém je dítě zcela nebo částečně ponořeno do vody. Po křtu přichází na řadu předání křestní roušky a zapálení svíce.
4. Kdo drží dítě při křtu?
Když dojde na otázku, kdo drží dítě při křtu, obvykle se volí mezi dvěma možnostmi. Při polévání dítě drží rodič nebo kmotr. Jsou to také oni, kdo pozvedají dítě z vody, pokud je prováděna křest ponořením. To, kdo vás bude na křtu dále doprovázet, je jen na vašem uvážení. Nejčastěji to ovšem bývají prarodiče a další nejbližší rodina.
Důležitá je také otázka, kdo může jít za kmotru nebo kmotra. Obvykle to bývá někdo z blízkých příbuzných, kdo je sám pokřtěný (v ideálním případě i biřmovaný). Kmotři bývají i dva a mnohdy se jedná o smíšený pár – muže a ženu. Co dělá kmotr při křtu? Jak už jsme si zmínili, může být tím, kdo bude držet děťátko. V každém případě se ovšem zavazuje, že dohlédne na to, aby bylo dítě vychováváno ve víře.
5. Co se dává na křtiny?
Dárek ke křtinám obvykle předávají kmotři či nejbližší příbuzenstvo. Tradičním dárkem je nějaký šperk – tedy například náušnice pro holčičku a přívěsek pro chlapce. Může to být ale i pohádková knížka, deníček nebo třeba nějaká kvalitně vyrobená hračka. Oblíbené jsou jakékoliv předměty na památku. Několik tipů na dárky ke křtinám jsme pro vás sepsali v samostatném článku.
6. Jak oslavit křtiny?
Křtiny jako takové mohou být vnímány jako oslava. Je to moment vítání nového života, při kterém jsou přítomny osoby, které budou v raném životě dítěte považovány za ty nejdůležitější. To, zda bude po křtinách následovat ještě další oslava, je spíše na vás. Je totiž důležité si uvědomit, že součástí oslavy bude i ten nejmladší člen rodiny, a právě jemu byste měli tuto událost přizpůsobit.
Oslavu můžete pojmout třeba jako sváteční oběd. Pokud na to máte prostory, můžete ji uspořádat doma nebo na zahradě. Stejně tak ale můžete s rodinou posedět v restauraci, která je připravena i na miminka – jen nezapomeňte na včasnou rezervaci, abyste se všichni vešli. 🙂
Výzdobu na oslavu křtin můžete zakoupit například na MojeParty.cz.
Diskuse u článku