Baví vás komiksy číst, ale rádi byste si vytvořili i svůj vlastní? Napadá vás spoustu příběhů, ve kterých hrdinové zachraňují svět? Kreslíte rádi a máte v hlavě spousty vtipných dialogů? Je vaše zásoba citoslovců dostatečně pestrá? Dejte se do toho! V tomto článku se dozvíte, jak se tvoří komiks. Jednoduché tipy vám poskytnou návod, abyste si mohli vytvořit svůj vlastní komiksový příběh.
1. Pomůcky
Jak se tvoří komiks? No přeci s využitím těch správných pomůcek! Samozřejmostí je papír v kombinaci s tužkou, pastelkami, fixami, vodovkami a podobně. Výstupem pak bude komiks v papírové podobě, který můžete třeba nakopírovat a rozdat nejbližším.
Využít ale můžete i moderní technologie a zkusit kreslit na grafickém tabletu. Pokud jej neznáte, rádi vám ho představíme. Jedná se o příslušenství k počítači, které disponuje tzv. aktivní plochou. Ta reaguje na dotyk a zaznamenává vaše kresby. Tyto kresby se pak přenášejí do počítače. Výsledkem je tedy virtuální kresba, se kterou můžete dále pracovat.
2. Myšlenka, nápad, děj
Bez originální myšlenky je otázka, jak začít kreslit komiks, trochu předčasná. Než začnete, určitě se dopředu zamyslete nad tím, jaká by měla být hlavní zápletka a téma vašeho komiksu. Od toho se můžete dále odrazit. Zkuste si na papír napsat stručné body, jak by měl příběh postupovat. Jaký bude úvod, co se stane v hlavní části a jak by měl vypadat konec příběhu?
3. Postavy a prostředí
Všechny příběhové knihy a komiksy mají jedno společné: výrazné postavy. Bez hrdinů, se kterými se může čtenář ztotožnit, to nepůjde. To, jak budou vypadat, jakou budou mít povahu a kolik jich bude, záleží jenom na vás. Nezapomeňte je od sebe ale dostatečně odlišit a dát každé z nich osobité charisma. Každá postava by měla být snadno zapamatovatelná a autentická.
S dějem a charakterem postav úzce souvisí také celkové prostředí, do kterého bude příběh zasazen. Rozmysleli jste si téma? Dejte mu tvář. Popřemýšlejte, kde se bude příběh odehrávat, jaká bude atmosféra, roční období a podobně. To všechno můžete do příběhu kresbou začlenit.
Grafické tablety využívají nejrůznějších nástrojů pro kreslení.
4. Scénář
Neexistuje způsob, jak udělat komiks, aniž byste se dopředu zamysleli nad scénářem. Sepište si ho alespoň krátce v bodech. V tento moment už byste totiž měli mít jasno v tom, co se v komiksu bude odehrávat. Můžete si příběh rozvrhnout do několika „dějství“ a určit si, co se ve kterém z nich přesně stane, jaké se v něm objeví postavy a jak se bude děj stupňovat.
5. Rozvržení oken a bublin
Komiksy by měly být přehledné a čtenáři by mělo být hned jasné, odkud kam číst. Zatímco japonská manga může čtenářům trochu zamotat hlavy, vy na to můžete jít zcela jednoduše. Zamyslete se nad tím, kolik panelů si na stránku rozvrhnete. Kromě počtu je také důležitá jejich velikost – čím je daný moment důležitější, tím větší okénko mu dopřejte.
Co se týče bublin, tak je dobré mít jasno v tom, jak velké budou muset vzhledem ke svému obsahu být. Jakmile máte dialogy, víte, jak velké bubliny budete v jednotlivých oknech potřebovat. Tím pádem jim můžete najít takové místo, kde nebudou překážet kresbě.
6. Hrubá kresba
Takže – jak začít kreslit komiks, když už máte přípravu hotovou? Začněte hrubou kresbou, do které budete postupně přidávat detaily. Rozvrhněte si stránku, rozkreslete si jednotlivá okna a připravte scénu s postavami. Nezapomeňte si nechat prostor pro bubliny. Úvodní obrázky by měly seznámit čtenáře s prostředím a hlavními postavami.
Kresbu postav si nejdříve natrénujte mimo komiks. Zaměřte se na obličej, protože ten předává čtenáři emoce. Pokud jste v kreslení opravdu talentovaní, můžete skrze kresbu vnést do postavy i její charakter – třeba záporáci mívají mnohem ostřejší rysy.
7. Osazení písmem
Ve světě komiksu se tomuto kroku říká „lettering“. Než k němu přistoupíte, měli byste si být jistí tím, že vaše předchozí kroky už zůstanou neměnné. Je to takový okamžik pravdy – zvolili jste správnou velikost bublin? A dává příběh smysl?
Cílem dialogů v bublinách je říci to, co není z obrázků zřejmé. Každý přeci ví, že komiks je hlavně o obrázcích. Bublinami pak můžete čtenáři pomoci s pochopením příběhu a uvést v nich doplňkovou informaci nebo nějaký detail. Písmo tedy komiksové příběhy jen doplňuje, nemělo by jim dominovat. Navíc by mělo být snadno čitelné, a to platí jak o psaní ručně, tak na počítači.
8. Tipy na závěr
Jakmile se pustíte do kreslení a rozhodnete se pro malbu na papír, používejte tužku až do chvíle, kdy si budete výsledkem stoprocentně jistí. Tužka odpouští chyby a dává vám možnost rychlé a snadné opravy.
Jedním z příjemných rozhodnutí, které budete muset učinit, je barevné zaměření komiksu. Použijete barvy, nebo zůstanete u černobílé? Obecně je doporučováno zvolit takový směr, který bude odpovídat charakteru a atmosféře příběhu.
Nedílnou součástí komiksů jsou citoslovce. Musejí být úderné, a to jak v doslovném, tak v přeneseném slova smyslu. Z citoslovce by mělo být patrné, jaký zvuk se jím autor snažil vyjádřit. Důležitá je ale i jejich vizuální stránka.
Diskuse u článku