Zbavování se hraček je citlivé téma. Děti si ale nemusejí projít „traumatem“, při kterém letí jejich oblíbený plyšák do popelnice. Dejte jim možnost podílet se na rozhodnutí, jak využít nepotřebné hračky. Díky tipům v tomto článku společně určitě najdete variantu, která bude dávat smysl vám oběma. Uvidíte, že existuje spoustu možností, co s nepotřebnými hračkami.
1. Oprava
Rozbité hračky není vhodné darovat ani prodávat dál. Než tedy začnete přemýšlet nad tím, co s nepotřebnými hračkami, ujistěte se, že jsou skutečně ještě použitelné. A pokud ne, určitě nebude na škodu jim ještě trochu lásky věnovat. Neměly by být pro děti žádným způsobem nebezpečné a stále by měly plnit svůj účel – s autíčkem bez koleček už si nejspíš žádné dítko hrát nebude.
Opravou vdechnete hračkám nový život. Pokud se považujete za velkého kutila, podaří se vám opravit i takové hračky, které by možná jinak byly odepsané. Náročnější opravy se vyplatí u hodnotnějších hraček. Specifické zacházení si vyžadují interaktivní hračky, u nichž si kromě estetické stránky musíte dát pozor také na to, aby fungovaly.
2. Darování hraček
Darování je oblíbený způsob, jak využít nepotřebné hračky. Je spoustu míst, na kterých od vás hračky s vděkem přijmou. Dejte si ovšem záležet na tom, aby byly čisté a bezpečné. Zkontrolujte ostré hrany, výčnělky i umístění baterií. Celkově by měly být v co nejlepším stavu, aby dětem ještě co nejdéle vydržely. Jedině tak zajistíte ten nejlepší způsob, jak darovat hračky.
Kam dát plyšáky, stará autíčka, stavebnice a další hračky? Jako první se nabízí charita. Hračky můžete darovat Červenému kříži i místní charitě. Lze tak učinit i prostřednictvím charitativních sbírek. Staré hračky také často putují na dětská oddělení nemocnic, k lékařům, do azylových domů, dětských center i školek. U dětských domovů pravděpodobnost přijetí hraček klesá, obvykle jich mívají dostatek.
Použité hračky mohou putovat i v rámci rodiny, jen bychom je nevolili jako dárek k Vánocům. Nebojte se hračky vyměňovat nebo přenechávat dalším generacím. Uschovejte je do krabice a mezi plyšáky dejte lapače proti molům.
3. Prodej hraček
Prodej je další možností, jak se zbavit starých hraček. Prodávejte ideálně jen ty hračky, které nejsou nijak poničené ani opravované, případně jejich stavu a stáří přizpůsobte cenu. Bohužel existuje spoustu rodin, které si drahé hračky nemohou dovolit, proto ocení možnost je dětem pořídit z druhé ruky. Kde prodat hračky? Možností je hned několik.
Ačkoliv většina osob využívá internetového prodeje a osobní prodej se stává méně častou variantou, můžete to vyzkoušet. Napište inzerát a připíchněte ho na nástěnku, kolem které chodí vaši spoluobčané a sousedé. Nezapomeňte hračky nabízet svým přátelům a známým.
Prodej na internetu vám pochopitelně dává mnohem širší dosah a mnohem větší flexibilitu. Oblíbenou volbou je aplikace Vinted či Marketplace na Facebooku. Zkusit štěstí můžete i na Sbazaru nebo na Bazoši. Nebraňte se ani maminkovským skupinám na sociálních sítích, případně přímo maminkovským webům. Mezi nejznámější patří Modrý koník a eMimino.
4. Recyklace
Pokud jste usoudili, že už se hračky dostaly na pokraj své životnosti, nezbývá nic jiného než je vyhodit. I hračky ale můžete recyklovat. Dejte si s nimi ještě naposledy práci a pečlivě je rozeberte na jednotlivé části, které vyhodíte do příslušných kontejnerů. Často se ale stává, že jsou vyrobeny z kombinace několika materiálů a nelze je roztřídit. V takovém případě patří do směsného odpadu.
Nejlépe se třídí nejrůznější stavebnice a lega, která bývají plastová, tudíž je jejich cesta do žlutého kontejneru jasná. Hračky s nabíjením a bateriemi jsou považovány za elektrozařízení a tyto části by tedy měly skončit v červené popelnici. Speciální kategorii tvoří plyšáci. Ty byste měli vyprané vyhodit do kontejneru na textil, který spravuje například Klok.tex. Odtud budou putovat k dětem nebo k další recyklaci.
Diskuse u článku