U našich slovenských sousedů vznikl lék na zimu – tatranský čaj. Opravdu. Alespoň z počátku to tak skutečně bylo. Tatranský čaj, dnes také tatratea, tatra tea i tatran tea, byl už od začátku vnímaný a využívaný jako pořádná medicína, která zahřeje a povzbudí – zahřívala nemocné, povzbuzovala promrzlé horaly, kteří se vraceli z hor a potřebovali pohladit po těle i na duši.
Jaké jsou ty nejlepší tatranské čaje, jak se tatra tea vyrábí a kolik stojí? To vše se dozvíte na následujících řádcích.
Nejlepší tatranské čaje
Název | Druh | |||
---|---|---|---|---|
Nejlepší tatratea | ||||
1. | Tatratea 72% | Nejsilnější tatranský čaj | Zjistit cenu | |
2. | Tatratea 42% | Středně silný tatranský čaj | Zjistit cenu | |
3. | Tatratea 37% | Středně silný tatranský čaj | Zjistit cenu | |
4. | Tatratea 17% | Nejjemnější tatranský čaj | Zjistit cenu | |
5. | Tatratea Mini Set | Dárkové balení tatranských čajů | Zjistit cenu |
1. Tatratea 72% (Outlaw) – nejsilnější tatranský čaj
Seznamte se s Tatratea Outlaw – nejsilnější varianta tatranského čaje s neuvěřitelnými 72 % alkoholu. Tahle lahev je už opravdu pro drsné zbojníky, které jen tak něco neskolí. Základem je Tatratea Original 52%, respektive jeho ingredience, ale pozor – u „dvaasedmdesátky“ je snížen obsah cukru, naopak zvýšen obsah alkoholu (o 20 %) a navíc je obohacený o extrakty z chininovníku.
Nejsilnější verze tatra tea má koncentrovanou vůni černých čajů a horských rostlin, v ústech vám zanechá chuť ovocné a bobulovité pálenky. Doporučujeme takto silný destilát před konzumací naředit, klidně tradičním způsobem – malý panák tatratea nalijete do vařící vody nebo čaje. Můžete přidat citron a večerní zahřívací pití je na světě. Pokud vám horké alkoholické nápoje příliš nejedou, klidně si udělejte místo horkého čaje čaj ledový. Ano, tatra tea zalijte ledovým čajen, přidejte led, limetku či citron, klidně i mátu a máte skvělý long drink.
2. Tatratea 42% (Peach) – středně silný tatranský čaj
Tento 42% tatranský čaj najdete v bronzové lahvi a má označení Peach. Řadíme ho mezi středně silné tatratea = ani moc, ani málo. Jeho jemné a velmi příjemné ovocné aroma je dané extraktem z broskví.
Kromě těch broskvových samozřejmě obsahuje i čajové extrakty, a to konkrétně extrakty z bílého a černého čaje. Tatratea 42% je silný a zároveň elegantní. V chuti ucítíte medové víno a žluté květy, ve vůni potom čerstvé i sušené broskve. Dá se popíjet samotný, na druhou stranu skvěle ochutí a „nakopne“ například i obyčejný černý čaj.
3. Tatratea 37% (Hibiscus & Red Tea) – středně silný tatranský čaj
Kdo by nemiloval příchutě. Každá firma (ať už likérka, čokoládovna nebo třeba zmrzlinárna) se snaží najít ty nejoriginálnější příchutě, a na druhé straně každý zákazník rád zkouší nové chutě a kombinace. Po první řadě tatratea, která je založena na čajové bázi, proto vznikla druhá řada – ovocná. Jedním z ovocných tatranských čajů je právě tento růžový.
V růžovém tatranském čaji najdete zajímavé spojení ibišku, červeného čaje a višní, které jsou zdrojem přírodních antioxidantů. Tyto přísady mohou za to, že růžový tatra tea jakoby chutnal po sladkých pralinkách, rozinkách či punči. Voní po zimním koření a datlovém sirupu. Je tak ideální pro dlouhé studené večery. I když… pro ty je vlastně ideální jakýkoliv tatranský čaj.
4. Tatratea 17% (Milk&Tea) – nejjemnější tatranský čaj
Mysleli jste si, že tatranský čaj musí být jen extra silný? Není to tak. Představujeme vám ten nejjemnější tatratea na trhu. Ano, má jednak nejnižší podíl alkoholu (pouhých 17 %), ale navíc je jeho jemnost dána i složením – jedná se o spojení mléčného krému s Tatratea Original (52%).
Mléko v čaji má dlouholetou tradici, takže se není čeho bát. Naopak. Zjemňuje chuť originálu a dodává mu krémový tón s náznakem sladkého koření. Zavřete oči a představte si vůni čerstvé smetany a vanilkového pudinku. Někdo po pár doušcích dokonce cítí vanilkovou zmrzlinu. No a pak si jednu nedejte…
5. Tatratea Mini Set Mix – dárková sada tatranských čajů
Dárkové balení, nebo degustační sada? Záleží na tom… Vlastně pouze na vás. Pokud chcete někomu udělat radost barevným a originálním alkoholem, toto je ideální příležitost. Pokud ale sami máte tatra tea rádi, udělejte si radost a vyzkoušejte doma 6 skvělých příchutí. Že jste tatranský čaj ještě neměli? A to je také důvod, proč si miniatury pořídit.
Balení obsahuje celkem 6 různobarevných lahviček o objemu 0,4 dcl. A obsah? Různý – jak v chuti, tak i v obsahu alkoholu. Jedná se o sadu tzv. sedmičkových tatranských čajů (všimněte si, jakým číslem končí jejich obsah alkoholu) – je to vůbec první řada tatra tea, založená na čajové bázi (na ovocné bázi je potom druhá řada, která má také svoji dárkovou sadu). Pojďme si je představit konkrétně: 17% = Milk & Tea, 27% = Acai & Aronia, 37% = Hibiscus & Red Tea, 47% = Flower, 57% = Rosehip & Sea Buckthorn, 67% = Apple & Pear. Všechny zní skvěle, co říkáte?
Tatranský čaj – vše co o oněm potřebujete vědět
Možná nejste jediní, kdo si ještě donedávna myslel, že tatratea je obyčejný čaj z horských tatranských bylinek. No, čajíček to rozhodně není, i když… Tatranský čaj je bylinný destilát na čajovém základu. A že se skutečně nejedná o čajíček, dokazují procenta – nyní se tatratea vyrábí v rozmezí 17–72 % obsahu alkoholu. Vedle borovičky je jedním z pokladů slovenského lihovarnictví.
I když má tatra tea skutečně dlouhou historii, která je opředena historkami o slovenských zbojnících, jeho znovuobjevení a rozvoj bude letos slavit své teprve 18. narozeniny. Teprve v roce 2003 si vzal tatranský čaj do parády Ján Semeňák se svojí rodinou. Jako první byla vyrobena legendární pálenka „dvaapadesátka“, která odstartovala obnovení tradice silného horského léku. Od roku 2009 se destilát slévá do barevných lahví připomínajících termosku a po celém světě začíná být známý pod globálním názvem tatratea. A co vy, znáte jej? Osobně? Důvěrně?
Historky a rituály kolem tatranského čaje
Každý slovenský horal měl svůj recept na silný nápoj přezdívaný nevinně „čaj“. Vznikal z bylin, pálenky, medu, česneku a loje. Měl zahřát, nakopnout, potěšit…
Podával se prý při tradičních rituálech, které byly doprovázené řevem a ránami. Jedna verze je, že obřad s pokřiky a práskáním bičem měl z nemocného vyhnat zlé síly a nemoci. Druhá verze zní, že drsní zbojníci si svůj lék nejlépe vychutnali při výstřelech, které jim připomínaly napadení loupežníky a přinášeli k pití tu správnou atmosféru. I dnes se rituál ve slovenských kolibách dodržuje – ze sentimentu pro zachování tradice, ale samozřejmě také pro zábavu turistů. Jen si to představte – zhasne se, zapálí se „čaj“ a poté se ozve řev zbojníků a střelba z bambitek. Adrenalin, který dokáže zklidnit jen sfouknutý horký tatranský čaj.
Jak se vyrábí tatranský čaj?
Macerací čajových lístků, tajných bylin a dubových hoblin (Ano, čtete správně. Dub je posvátným stromem všech Slovanů.). Ovšem rozhodně to není nic jednoduchého a rychlého. Každá složka se maceruje zvlášť ve studeném a velmi jemném lihu. Poté přichází důkladná filtrace, kdy se odděluje tekutina od koření a hoblin. Aby měl koncentrát skutečnou sílu, zraje celých 8 týdnů v dubových sudech. Po vyzrání se přidá jedna velmi důležitá, možná nejdůležitější, ingredience, která je shodná pro všechny tatranské čaje – pramenitá voda ze slovenských Tater. Nyní je na řadě chuť – do zředěného koncentrátu se přidávají přísady, například líh, cukr, ovocné destiláty, šťávy a přírodní aromata. Poté přichází 6týdenní odpočinek a až po něm se nápoj stáčí do designových láhví, které získaly hned několik mezinárodních ocenění.
Složení tatranského čaje
Přesnou recepturu (složení a poměr přísad) zná jen pár lidí okolo rodiny Semaňákových. My víme tohle: základem jsou kvalitní čajové lístky z indické provincie Assam, dubové hobliny a právě ta tajná kombinace bylin s kořením, ke kterým se přidává pramenitá horská voda, jemný líh, pravý cukr, ovocné destiláty, výtažky z ovoce a přírodní aromata.
Ve 14 variantách tatra tea najdete širokou škálu chutí a přísad: tradiční černý čaj asam z Indie, zelený čaj z Číny a Vietnamu, červený roibos z jižní Afriky a bílý čaj z Číny, k tomu byliny, extrakty lesních plodů i exotických citrusů…
Jaké existují druhy tatranského čaje?
Aktuálně tedy existuje 14 druhů tatranského likéru s různými příchutěmi a můžeme si je rozdělit na sedmičkovou, dvojkovou a pětkovou řadu (všimněte si obsahu alkoholu jednotlivých lahví u každé řady), neboli na čajovou, ovocnou a bylinnou.
Sedmičková řada – první série, základní čajové příchutě
- 17% = mléko a čaj, 27% = akai a arónie, 37% = ibišek a červený čaj, 47% = květový, 57% = šípek a rakytník, 67% = jablko a hruška
Dvojková řada – druhá série, na ovocné bázi
- 22% = kokosový, 32% = citronový, 42% = broskvový, 52% = original , 62% = lesní ovoce, 72% = nejsilnější zbojnický
Pětková řada – bylinná, zatím nabízí jen dvě lahve
- 35% = bylinný, 35% = hořký
Tatra tea jako součást míchaných drinků
Tatratea můžete popíjet samostatně, ale už u těch silnějších jsme se zmínili o jejich ředění. Základem domácí slovenské medicíny byl vždy bylinný likér, horká voda, česnek, lůj a kapka medu. Dnes se tatra tea přidává do klasického čaje nebo do svařeného vína. Nemusí se však pít pouze horký, dělají se z něj skvělé long drinky – s tonikem, colou, ledovým čajem, džusem, sodou… Fantazii se meze nekladou.
Sám výrobce na svém webu uvádí desítky míchaných drinků, s názvy jako Basswood (s pivem, lipovým čajem a hruškovým džusem), Treasure (s grepem a uzenou chilli papričkou), Squirrel (s mlékem z pečených kaštanů, lískových ořechů a šafránu), Biscuit (s jablečným džusem, tatrankami a džemem), Chocolatea (horký nápoj s pravou čokoládou a mandlovým mlékem), Princess of China (s Matcha sirupem a citronem)…
Tatranský čaj a jeho cena
Cena tatranského čaje se pohybuje mezi 399 Kč a 619 Kč za „sedmičku“. Tušíte správně, že cena se odvíjí od síly nápoje (neboli množství alkoholu). Jedná se tak o zlatou střední cestu mezi alkoholy. V ceně se odráží kvalita ingrediencí a likéru celkově, složitost postupů a délka výroby. Určitě občas najdete nějakou lahev v akci, i když to nebude často. Kvalita je kvalita.
Kde můžete Tatratea koupit?
Stejně jako u všech ostatních alkoholů, i zde doporučujeme velké a ověřené obchody. Nejpohodlnější jsou samozřejmě e-shopy, například alkohol.cz. U tatranského čaje se vám nemůže stát, že sáhnete špatně. Žádné nekvalitní náhražky vám nehrozí – stačí si vybrat jednu z typických designových lahví tatratea a je to. Existuje totiž jen jeden oficiální výrobce a jen jeden typ lahví. Na Slovensku se zřejmě setkáte i s domácími verzemi, stejně jako u nás koupíte domácí slivovici. Dejte si pozor, aby tyto „domácí“ kousky byly vyzkoušené.
Diskuse u článku